„Penkta koja“ retai kada skelbia piktus laiškus. Juk mes prieglauda – kasdienybė pas mus toli gražu nėra rožėmis klota. Bet mūsų misija ne tokia. Bet šį kartą suteikiame retą proga paskaityti piktą mūsų laišką. Nes kartais ir mūsų kantrybė turi ribas… Kartu su šiuo laišku platiname ir pranešimą spaudai apie darbų bendradarbiaujant su Kauno savivaldybe pabaigą.
Mūsų draugai turbūt yra girdėję apie „Penktos kojos“ vykdomą bešeimininkių kačių kastravimo programą Kaune. Mes manome, kad vienintelis humaniškas ir efektyvus būdas mažinti kačių populiaciją mieste yra ne jų nuolatinis naikinimas (kas nesėkmingai buvo daroma iki šiol), o kastracija ir sterilizacija. Šios nuomonės mes jokiu būdu neatsisakome. Tačiau belieka tik liūdėti, kad ši programa mums pasitraukus greičiausiai bus praktiškai nebetaikoma. Nebegalime dirbti su Kauno miesto savivaldybės administracija tokiomis sąlygomis, kokiomis buvome priversti dirbti iki šiol. Pripažinsime, kad nuostabą keliantis valdininkų aktyvumas šį kartą buvo tiesiogiai nukreiptas prieš mus – yra daroma viskas, kad šios programos nebevykdytume. Esame nuolatos tikrinami (pasisakome už visišką skaidrumą, tačiau tokias „akcijas“ tikrinimu pavadinti tikrinimu būtų sunku), o bendravimą su atsakingais pareigūnais sunku net ir apibūdinti… Spaudimą patiriame ne tik mes, bet ir visi su mumis linkę bendrauti asmenys ar institucijos. Mums nemokama už atliktas paslaugas. Kitaip tariant, iki šiol vykdėme programą iš savo organizacijos lėšų ir buvome nuolat menkinami. Neesame vagys… Bet su mumis yra elgiamasi būtent taip. Vienintelis mūsų nusikaltimas greičiausiai yra tas, kad tiesiog pabandėme sudaryti konkurenciją iki šiol visus konkursus laiminčiam UAB „Nuarui“ – pasiūlėme dvigubai mažesnes kainas nei jie. Ir ne dėl to, kad uždirbtume iš tos programos.. Kiekvienas, turintis namie augintinių ir juos kastravęs žino, kiek tai kainuoja. Už katino kastravimą iš Kauno savivaldybės teprašėme į 5 Eurų. Už katės sterilizavimą – 11 Eur. Įskaičiavus visus „priedus“ – už pagavimą, karantiną ir pan., vidutinė katės (nepriklausomai nuo lyties) kastracijos kaina – 14 Eur. Ir į šią kainą įskaičiuota viskas – atlygis veterinarui, medikamentai, automobilis (draudimas, amortizacija, kuras), inventoriaus įsigijimas, telefonas ir ryšių paslaugos. O ir katės pačios nepasigauna savaime… Reikia žmogaus, kuris visa tai darytų. Apie lėšų skyrimą sergančių kačių gydymui nebuvo net kalbos. O pabandykite perlipti per kačiukus, kuriems, jei ne mes, nepadės niekas… Užbėgdami už akių paminėsime, kad kitoms Kauno mieste veikiančioms gyvūnų globos organizacijoms siūlėme sutelkti resursus ir bendradarbiauti, tačiau vienintelė organizacija, kuri mums padėjo vykdyti programą buvo VšĮ „Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija“. Esame nepaprastai jiems dėkingi!
Tačiau tai yra pirmas, ir, turbūt paskutinis kartas, kai dėl to skundžiamės. Nes net kad ir kaip būtų blogai, mes matome prasmę tame, ką darome. Tikime, kad net iš savo išteklių kompensuodami didžiąją dalį realiai patiriamų išlaidų, darome gera. Iki šios dienos, per keturis programos vykdymo mėnesius iškastravome beveik 400 (KETURIS ŠIMTUS) kačių! Didžioji dauguma buvo vadinamos „motininės“ katės, t.y. būtent tos, kurios metai iš metų į pasaulį atvesdavo ne vieną (ir, greičiausiai, net ne dvi) kačiukų vadą. Kačiukų, kurių didžioji dauguma mirdavo „sava“ mirtim – traiškomi automobilių ratų, iš bado, ligoti ir labai labai nelaimingi. Išgyvenę daugindavosi toliau. Esame tikri, kad tai yra labai geras rezultatas ir juo džiaugiamės bei labai didžiuojamės, nepriklausomai nuo patiriamų papildomų nuostolių… Bet, panašu, kad Kauno miesto administracijai tai rūpi mažiausiai. Savivaldybės administracija daro viską, kad mums nereikėtų mokėti ir kad su mumis vienašališkai nutrauktų sutartį. Nes „Nuaras“ yra geras ir sektinas pavyzdys, o mes… Na, tikrų tikriausia tiesiog esame „Penkta koja“.
Ir kaskart paprašę Savivaldybės administracijos darbuotojų pateikti bent KOKIUS dokumentus ar būtinas teikti ataskaitas, kuriose skelbiama, kiek gyvūnų sugauna ir eutanazuoja UAB „Nuaras“, mes jų negauname. Niekas jų negauna. Nes ne mūsų reikalas, matote, kur yra išleidžiami mokesčių mokėtojų pinigai. Ir ne Jūsų. Ir jokių viešų ataskaitų „Nuarui“ teikti nereikia.
Nutarėme, kad nebegalime daugiau taip. Viskas turi ribas. Savivaldybės Gyvūnų globos ir priežiūros taryboje bandėme siūlyti įvairius variantus, kaip galėtume ir kaip būtų įmanoma pagelbėti daugiau beglobių. Tikrai darėme viską, kas mūsų galioje, kad situacija keistųsi. Kad nebebūtume tas Europos užkampis, kuriame skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas.
Dėl susidariusios situacijos iš Gyvūnų globos ir priežiūros tarybos pasitraukia trys iš keturių nevyriausybinių gyvūnų gerovės organizacijų: nevyriausybinė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija, Gyvūnų gerovės tarnyba „Pifas” ir „Penkta koja”. Nuo šiol visus reikalus taryboje galės derinti „Nuaras“.
O mes atsisveikiname su dar viena svajone ir linkime Kauno gyventojams prisiminti šį nepavykusį bandymą padaryti gerą darbą ir įvertinti Kauno miesto Savivaldybės Administracijos ir gyvūnų globos ir kontrolės tarnybos „Nuaras“ pastangas gelbėti nuskriaustuosius kiekvieną kartą kieme pamačius dar vieną ligotą, sušalusį ir niekam nereikalingą beglobį.
Daugiau informacijos – http://augintinis.lrytas.lt/suteik-namus/pries-kauno-savivaldybe-sukilo-gyvunu-geroves-organizacijos.htm